Antikacı Dükkanı – Charles Dickens

Charles Dickens’ın yazmış olduğu Antikacı Dükkanı (The Old Curiosity Shop) eseri, Viktorya Dönemi Birleşik Krallık’ının zor zamanlarını kapsayan ve o dönemde her kesimden insanın bir örneğini görebileceğiniz bir kitaptır.

İngiliz yazar, bu kitabı öncelikle “Master Humphrey’s Clock” isimli kısa ömürlü dergide yayımlamış ve daha sonra kitap olarak da basmıştır.

Öncelikle karakterimizin, birinci tekil şahıs anlatımıyla başlıyor hikaye. Yaşlı ama gece yürüyüşüne çıkmayı çok seviyor. Yine bir gece yürüyüşünde, orada olmaması gerektiğini düşündürecek kadar küçük yaşta olan bir kız görüyor. Bu kızın adı Nell ve hikayenin baş karakteri.

Şirin mi şirin olan Nell, büyükbabasının borçları sebebiyle, büyükbabasıyla beraber Londra’dan kaçıp, kasaba kasaba, köy köy dolaşıyorlar. Oradan oraya sürükleniyorlar.

antikacı dükkanı

Bu arada Nell, o küçük yaşına rağmen o kadar anlayışlı ve ağırbaşlı davranıyor ki, acaba Nell büyükbabanın ismi miydi diye düşünmeden edemedim. Büyükbabasına yol gösteriyor ve onun kusurlarını örtüyor, eksikliklerini tamamlıyor. Ama vücudu bu durumu kaldıracak kadar kuvvetli değil.

Kitapta geçen bir diğer karakter de Quilp. Bu karakter, edebiyat alanında hatta tarihinde görüp görülebilecek en kötü karakterdir diyebiliriz.

Kitap İncelemesi – Yorumu

Gerçi kitabın aşırı duygusallığını ve gereğinden çok çok fazla olan tesadüfleri baz alacak olursak, bu kitaptan bir ‘en’ çıkması çok doğal karşılanabilir. Kitaptaki duygusallık bence derginin ‘reyting’i için abartılmış. Olumlu ya da olumsuz bütün duygular hat safhada.

Kitabın eski Türk filmlerini aratmadığı kesin. Bunun yanında hikayeler o kadar kopuk ilerliyor ki, birleştirip anlamak işkence gibiydi. Bitirince ‘pek bir zorluğu yoktu’ diye düşündüm fakat öyle olmadığını şimdi anlıyorum.

Kitabı anlatmak için okusaydım birkaç defa okurdum herhalde.

Oscar Wilde “Küçük Nell’in ölümünü ‘gülmeden’ okumak için kişinin taştan bir kalbi olması lazım” demiş. Başkası söylese lafım vardı ama koskoca Oscar Wilde.

Kitabın güzelliklerini yakalamak için çok ayrıntıya girmeden, ana karakterlerin ana hatlarına dikkat ederek okunmasını tavsiye ediyorum. Tabi okuyacaksanız.

Kitaba puanım: 6/10

Yazar: Charles Dickens  |  Sayfa Sayısı: 558  |  Kitabın Türü: Roman, Dünya Klasikleri, Edebiyat

Share

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share