Kelile ve Dimne – Beydaba

Hint bilge Beydaba’nın yazdığı Kelile ve Dimne adlı eser, Hint hükümdarı Debşelim zamanında yazılmış bir kitaptır.

Kitap, gerek yayınevleri olsun gerek edebi otoriteler olsun, hep çocuk kitabı olarak gösterilmiştir. Fakat okuyunca hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı kitaba, ilkokul öğrencileri için değil de orta öğretim öğrencileri için hazırladığı  100 Temel Eser listesinde yer vermiştir. Zira listeye bir göz attığınızda kitapların hiç de küçümsenecek gibi olmadığını göreceksiniz. Listedeki kitapların bazılarını dil ve kurgu bakımından hazmedebilmek pek de kolay değil.

Böyle bir listede yer alan bir kitap çocuk kitabı olarak ele alınamaz. Zaten çocuklar bunu okuyunca sadece “hayvanlar konuşuyor” diyebilecektir. Oradaki hikayeler ise 7’den 70’e hitap eden, yol gösterip ders veren hikayeler.

Kitap ismini ilk bölümlerinde geçen iki çakaldan almıştır. “Kelile” doğruyu ve dürüstlüğü, “Dimne” ise yanlışı ve yalanı temsil etmektedir.

Daha önce de belirttiğim gibi çocuk kitabı olmadığını içindeki hikayelerden ve verdiği nasihatlerden çıkartabiliriz. Ahlaki, siyasi ve ailevi terbiyelere yer verilmiş hikayeler, bu terbiye derslerini verirken de eğlendiriyor.kelile ve dimne

Bilge Beydaba

Hint hükümdarı Debşelim, Beydaba’ya “Bir kitap yaz, bu kitap okuyanları hem eğlendirsin hem de aklı başında olanlara önemli dersler versin. Çocuk da okusun, yetişkinde okusun, ihtiyar da okusun. Çoban da okusun alim de okusun. Bunun için sana bir yıl süre.” diye buyruk vermiştir. Bunun üzerine Beydaba kendine özel bir oda istemiş. Yanına bir öğrencisini de alıp başlamış yazdırmaya.

Hem eğlendiren hem de öğreten, öğüt veren bir kitap olması için hayvanları konuşturmayı düşünmüş ve fabl türünün ilk ve en önemli örneklerinden birine hayat vermiştir. Fabl türünün ilk örneği olmasına rağmen diğerlerine nazaran çok çok ileri düzeyde bir kitap.

Ezop masalları, Binbirgece masalları ve La Fontaine’in Kelile ve Dimne’den örnek alınarak yazıldığı düşünülmektedir.

Hala okumadıysanız okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kitaba puanım: 9/10

Ayrıca kitap, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı orta öğretim öğrencileri için 100 Temel Eser listesinde yer alıyor.

Yazar: Beydaba  |  Sayfa sayısı: 96  |  Kitabın Türü: Edebiyat, Çocuk, Masal

Share

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share